Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
ergos13
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 243
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 19:45
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gubernia Lubelska

Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski

Post autor: ergos13 » 6 sty 2017, o 18:09

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-c ... Id,2333773

Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski
Dzisiaj, 6 stycznia (14:16)
Straż Graniczna Ukrainy udaremniła przemyt 68 starodruków, które obywatel tego kraju próbował wywieźć do Polski przez przejście graniczne Krakowiec-Korczowa. Na razie nie wiadomo, czy jest to część zbiorów skradzionych z Lwowskiej Galerii Sztuki.

Straż Graniczna Ukrainy udaremniła przemyt 68 starodruków, które obywatel tego kraju próbował wywieźć do Polski przez przejście graniczne Krakowiec-Korczowa. Na razie nie wiadomo, czy jest to część zbiorów skradzionych z Lwowskiej Galerii Sztuki.Dzieło św. Tomasza z Akwinu „ Opera Moralia” w Poznaniu / Zdj. ilustracyjne/Adam Ciereszko /PAP
Zatrzymane na granicy starodruki pochodzą z połowy XIX i z początku XX wieku. Są wśród nich m.in. słowniki i wydania naukowe; wiele z nich w języku niemieckim - podała Straż Graniczna w opublikowanym w piątek komunikacie.

Przemytnik próbował wywieźć je z Ukrainy w dwóch walizkach, które przewoził w bagażniku. Księgi zostały skonfiskowane.

W czwartek dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki Taras Wozniak poinformował, że z jej zbiorów zginęło prawie 100 cennych starodruków. Zaginione dzieła powstały w okresie od XVI do XVIII wieku. Wozniak nie potrafił oszacować wartości strat, jednak prasa pisze nawet o dziesiątkach milionów dolarów. Sprawą zajęła się już policja.

Po sprawdzeniu i inwentaryzacji zbiorów, gdzie zgromadzone są pisma tworzone cyrylicą, odkryliśmy brak 95 spośród 586 ksiąg, a także dwóch spośród 58 starych rękopisów - mówił Wozniak na konferencji prasowej we Lwowie.

To oczywiste, że było to rozkradane latami. Na razie nie sprawdziliśmy jeszcze starodruków w języku niemieckim, polskim i innych językach, ale to one są najbardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o sprzedaż za granicą - powiedział dyrektor.

Wiadomość o zaginionych księgach Wozniak otrzymał 3 stycznia w raporcie komisji, która inwentaryzowała zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki. Następnego dnia odsunął od obowiązków wszystkich pracowników bibliotek muzealnych i zaalarmował policję, która przejęła ochronę nad zbiorami Galerii.

Wozniak kieruje Lwowską Galerią Sztuki od września ubiegłego roku, kiedy to wygrał konkurs na stanowisko jej dyrektora. Placówka uznawana jest za jedną z największych tego typu na Ukrainie. W jej zbiorach znajduje się ponad 60 tysięcy eksponatów.

Jedna z najważniejszych części lwowskiej galerii to zbiory polskiego malarstwa (od XVI wieku do II wojny światowej). Są wśród nich prace m.in. Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera oraz kolekcja dzieł Jacka Malczewskiego, złożona z 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel.

(az)Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-c ... ign=chrome
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
:pokręcony:
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 9373
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Chciał przemycić 68 starodruków z Ukrainy do Polski

Post autor: yukon » 6 sty 2017, o 18:37

No i to jest wynik :spoko: ,nasi za to 7 klamer carskich i kilka medali ZSRR wykryli tydzien temu na granicy :D
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”