Nowe cewki HF

Wykrywacze metali marki XP Deus
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

Witam,
Tak w skrócie...
Niedawno miała miejsca premiera nowych, wysokoczęstotliwościowych cewek do XP Deusa.
Cewki typu HF w rozmiarze 22,5cm okrągła oraz 24x13cm eliptyczna charakteryzują się pracą na wysokich częstotliwościach,
odpowiednio:
okrągła - 13 do 15.7kHz, 26 do 31kHz, 50 do 59kHz,
eliptyczna - 13 do 15.7kHz, 26 do 31kHz, 68 do 81kHz

Obie konstrukcje mają zewnętrzny akumulator o zwiększonej pojemności (850mAh) umieszczony w sztycy co przekłada się na dłużą pracę na jednym naładowaniu, i tak dla częstotliwości 15kHz czas pracy wyniesie do 20h, dla 30kHz - do 27h, dla 50kHz oraz 80kHz - do 28h. Oczywiście czas pracy uzależniony jest od zastosowanych ustawień i w niektórych sytuacjach może się różnić od w/w czasów.
Waga cewek: okrągła - 350g, eliptyczna - 330g.
Do pracy obie cewki wymagają oprogramowania w wersji nie niższej niż v4.0

Co do zastosowania i osiągów... zostawiam pole do popisu użytkownikom, którzy mieli już przyjemność używać, testować lub są szczęśliwymi posiadaczami w/w cewek.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Festung
SPEC
SPEC
Posty: 1522
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Sátoraljaújhely

Re: Nowe cewki HF

Post autor: Festung »

Testowałeś obie cewki ?
Gdybym był cukierkiem jaki miałbym smak?
Byłbym twardym cukierkiem, innych opcji brak!
Dlaczego twardym skąd wybór taki?
One się wszystkim dają we znaki.
Stara szakala bajka.....
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

Właśnie nie :) ..myślę, która byłaby lepszym wyborem na orne ;)
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Nowe cewki HF

Post autor: yukon »

Ja mam biala elipse ale narazie raz tylko raz w terenie bylem,moze na weekend uda sie wyskoczyc na skopane miejscowki.Kolega ma obie, okragla i elipse HF,tak ze na dniach bede wiedzial ktora jak sie sprawuje.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

...i jak tam yukon udało się coś z tym testowaniem cewek HF ?

Mógłbyś zrobić jakiś test swojej cewki HF i porównać osiągi ze starą czarną cewką najlepiej w zbliżonym rozmiarze (9") ;)
fiszer5
Porucznik
Porucznik
Posty: 647
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:46
Województwo: Wybierz

Re: Nowe cewki HF

Post autor: fiszer5 »

Słuchy wśród kolegów chodzą że okrągła biała jest bardziej uniwersalna ;)
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

W celach edukacyjnych wyposażyłem się w okrągłą białą ;)

Pierwsze wrażenie pozytywne, ale... nie wiem czy to wina softu czy konstrukcji cewki... tak jak mogłem ustawić sobie ręcznie grunt na słuch przy czarnych cewkach pompując i wyłapując punkt między niskimi a wysokimi tonami podczas pompowania tak na białej jest to niemożliwe ponieważ jak bym z gruntem nie zjechał w dół to i tak ciągle słychać bardzo wyraźnie niski ton podczas pompowania - to po pierwsze...

Kolejna rzecz... wskaźnik monitorowania gruntu ten wyżej (nad wartością ręczną gruntu) zjeżdża nawet do 68 podczas normalnego przemiatania (nie podczas kiedy wykrywacz leży na glebie) co też dezinformuje użytkownika, zamiast pomagać w późniejszych korektach GB.

Można by rzec w stosunku do tekstu powyżej, że gleba specyficzna... ok, ta gleba może i nie jest łatwa ale na czarnych cewkach takich problemów nie ma. Dla pewności zweryfikuję powyższe w innych warunkach glebowych ale jeśli ktoś z użytkowników białej okrągłej cewki też to zauważył to proszę o informację w tym temacie.

Ogólnie cewka sprawia wrażenie bardzo czułej i stosunkowo głębokiej. Wg mnie najlepszą częstotliwością dla standardowych poszukiwań tą cewką to zakres 28,8kHz. Na najwyższej częstotliwości odnoszę wrażenie większej ilości wysokich, krótkich dźwięków tak zwanych igiełek od gleby i wzrostu ilości przekłamań zardzewiałego żelaza na kolor aczkolwiek podnosząc wartości gruntu można wyeliminować część przeszkadzających "efektów" dźwiękowych. O najniższej częstotliwości na razie wypowiadać się nie będę...

Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie, propozycje lub swoje doświadczenia które może tu opisać to bardzo proszę ;)

Pozdrawiam.

PS.
Próbował ktoś aktualizować Deusa z przypisaną cewką HF do wersji 4.0? Chciałem odświeżyć soft (z 4.0 na 4.0 w sumie) po przypisaniu nowej cewki HF do panela RC by we wszystkich podzespołach była ta sama kompilacja i ku mojemu zdziwieniu aktualizacja pominęła białą cewkę :D
These users thanked the author dropek for the post:
MisterTwister
Rating: 5.56%
fiszer5
Porucznik
Porucznik
Posty: 647
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:46
Województwo: Wybierz

Re: Nowe cewki HF

Post autor: fiszer5 »

Też mam kombinowany zestaw i u mnie aktualizuje się bez problemów.
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

Przy próbie aktualizacji całego Deusa do V4.1 biała cewka HF też nie dostała aktualizacji ... ale działała prawidłowo na wersji 4.1, oczywiście wróciłem do 4.0 bo 4.1 w tej wersji mi się nie podoba.

Na naklejce z numerem seryjnym mam napis "V4 Only". wg XP to napis ten oznacza, że nie da się na cewce zainstalować 3.2 i 2.0. A tłumacząc fakt, że cewka nie łapie aktualizacji do 4.0 tłumaczą tym iż najnowsze cewki posiadają "mechanizm" który zapobiega zbędnej aktualizacji cewki w przypadkach kiedy cewka tego nie wymaga :D ...ciekawe co napiszą na pytanie dlaczego cewka nie złapała softu 4.1... Może też w tym sofcie nie ma niczego znaczącego dla cewki? :D ..może tak jest?

Kilka pytań do posiadaczy cewek HF, najlepiej 9":
Czy na Waszych cewkach macie napis "V4 ONLY"?
Jaki numer serii posiadają wasze cewki (pierwsze 4 znaki)?
Czy przy próbach aktualizacji do 4.0/4.1 cewki HF są pomijane?

Daję fotkę mojej cewki w celach orientacyjnych ;)

Zapraszam do dyskusji.

Zdrów!

20170810_223216_1.jpg
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Nowe cewki HF

Post autor: explokera »

Wcale bym się nie zdziwił ze XP wymyśli tak iż do każdej nowej wersji softu będzie trzeba kupować nowe cewki bo stare nie będą mogły się unowoczesniac ze względu na blokady wsadu procesora. :)
Po akcji z podwyżką cen we wszystko uwierzę :)
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Nowe cewki HF

Post autor: yukon »

A to jaja,moja cewka nie ma tego "only v4".
Numer cewki:2053..
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
fiszer5
Porucznik
Porucznik
Posty: 647
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:46
Województwo: Wybierz

Re: Nowe cewki HF

Post autor: fiszer5 »

Moja też jest bez tego napisu
Awatar użytkownika
MisterTwister
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Posty: 97
Rejestracja: 1 kwie 2017, o 16:00
Województwo: Śląskie

Re: Nowe cewki HF

Post autor: MisterTwister »

Moja biała 9-tka też nie ma tego napisu.
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

A napiszcie mi jak szybko odpalają się Wasze białe cewki.. bo ta moja gotowa do użycia jest przed wyświetleniem na panelu RC zapytania czy włączyć głośnik czy nie. O wiele szybciej się uruchamia od starych czarnych.

Na pytanie, które zadałem XP o ten napis "V4 ONLY", co on znaczy? Odpowiedzieli mi dosłownie tak:
"“V4 only” mean the HF coil can work only with version 4.x and not with version 3.2 and below."

Jeszcze pozostaje się dopytać o wersję 5.x i ewentualnie następne :D ..o ile takie kiedykolwiek wyjdą.


Natomiast na pytanie zawiązane z tym, że cewka nie łapie aktualizacji 4.0 uzyskałem odpowiedź dosłownie taką:
"The coil will be upgraded only if there is some change in it ssofware but for the instance it is not envisaged to change the recent software of the HF coil as it works very well."

Jeszcze dopytam co z jeszcze nieoficjalną wersją V4.1 ;) Dlaczego i tego softu cewka nie łapie.Chyba znam odpowiedź.


Ogólnie to dziwne rozwiązanie ale ja jako techniczny mam swoje przemyślenia w tym temacie iż zrobili tak ponieważ po co nadpisywać program o kodzie X na program z kodem X... a na 100% program cewki nie jest tym samym co program panela RC, WS. Cewka może mieć jedynie zaprogramowane określone parametry i ich graniczne wartości w odpowiedni sposób zaadresowane i to być może praktycznie zawsze nie ulega zmianie. Program do paneli RC, WS wyciąga jedynie odczyty z cewki w zawężonym stopniu niż umożliwia cewka np. i w tej sytuacji jeśli XP uzna, że trzeba ciągnąć więcej danych z danego parametru cewki to rozszerza jedynie zakres w panelu. Cewka dostanie wtedy aktualizację jak XP dołoży jakiś dodatkowy parametr do cewki... Rozpoznawanie cewek, zakresów częstotliwości na 100% zapisane jest w sofcie paneli RC, WS. Soft panela RC, WS rozróżnia cewki na podstawie pierwszego znaku (gdzie zawsze będzie cyfrą 0-9 lub literą od A do F, chyba, że wymyślą więcej działających na różnych parametrach akcesoriów niż znaków w układzie hex) i tak jeśli wybrana cewka w numerze serii ma np.2 (cewka HF 9") jako pierwszy znak soft paneli przełącza się na odpowiednie dla tej cewki zakresy które w rzeczy samej są jedynie po to np. by pokazać z jaką częstotliwością pracuje cewka, nie panel ;) Stare czarne cewki wszystkie mają 0 ale i mają te same zakresy częstotliwości i praktycznie na pewno korzystają z tych samych parametrów cewki. Uzasadniając posunięcie XP w w/w zakresie przypuszczam, że zrobili to po to by oszczędzić pamięć procesora cewki, która z pewnością ma jakieś ograniczenia co do ilości cykli zapisu...
Awatar użytkownika
dropek
Moderator
Moderator
Posty: 155
Rejestracja: 20 lis 2014, o 03:46
Województwo: Brak

Re: Nowe cewki HF

Post autor: dropek »

Dziś doświadczyłem błędu softu 4.0 z powodu, że zmuszony byłem zostawić RC w aucie. Cewka HF z samymi słuchawkami WS4 (i pewnie z WS5 też) nie działa zbyt dobrze na sofcie 4.0. Mianowicie ciężko panelowi WS4 nawiązać połączenie z cewką HF, jak już złapie to trzyma... ale... raz mi zerwało połączenie podczas pracy.. po uruchomieniu cewki HF z samych WS4. Wcześniej kiedy sprzęt uruchomiłem z RC, włączając następnie WS4 a później wyłączając RC (po ustawieniu i zapisaniu programu) przez 4h słuchawki trzymały połączenie bez żadnego problemu, aż do wyłączenia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „XP Deus”