80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Wojna po wojnie czyli UPA, Żołnierze Wyklęci, Podziemie, prześladowania
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10903
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Post autor: yukon »

„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Huzar
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 230
Rejestracja: 28 maja 2019, o 13:49
Województwo: Brak
Has thanked: 45 times
Been thanked: 61 times

Re: 80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Post autor: Huzar »

Większość ukrainców twierdzi ze to były potyczki partyzanckie . Dalej pomniki oprawców stawiają ,ulice nazywają ich nazwiskami.
Porządna fundacja która pamięta
https://wolynpamietamy.org/
These users thanked the author Huzar for the post:
yukon
Rating: 5.56%
Nie jestem "WSZYSCY" i nie mam na imię "KAŻDY"
Jak świat światem ukrainiec nie będzie Polaka bratem!!!
Huzar
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 230
Rejestracja: 28 maja 2019, o 13:49
Województwo: Brak

Re: 80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Post autor: Huzar »

15 lipca 1943 r. we wsi Zaborol pow. Łuck Ukraińcy z bandy UPA zaatakowali konwój uciekających Polaków z Antonówki Szepelskiej do Łucka - 15 wozów z 64 osobami, głównie kobietami i dziećmi.

Zamordowali 54 osoby, w walce zginęło 2 członków samoobrony z Antonówki przybyłej na pomoc a 10 zostało rannych. Ciała pocięte były nożami, zmasakrowane, z wyłupanymi oczami, powiązane drutem kolczastym. Na terenie wsi zamordowali 14-letniego chłopca i 16-letnią dziewczynę.

✔️Relacja Konstantego Jeżyńskiego, byłego mieszkańca kolonii Aleksandrówka:

"Ryzuny ukraińskie zorientowały się, że obrońcy placówki Antonówka dowożą żywność do miasta dla swoich dzieci i żon wozami konnymi i zaraz zaczęły też rzezać Polaków pojedynczo. I tak stała się rzecz straszna. Dnia 15 lipca 1943 r. mój rodzony brat najstarszy, Kazik Urbański (nazwisko panieńskie matki), jadąc do Łucka z żywnością dla dzieci i żony, grupowo taborem wozów konnych z naszej wsi, został napadnięty i w bestialski sposób zamordowany w miejscowości Zaborol [gm. Kniahininek] koło Łucka. Bratu mojemu ryzuny wydłubali jedno oko i kazali uciekać, następnie na koniec ryzun dogonił koniem, zawiązał drut kolczasty wokół szyi, przywiązał do siodła końskiego i tak powlókł do pobliskiego lasu. /.../ We wsi Zaborol, tam gdzie zginął brat Kazik, przed 1939 r. mieszkało małżeństwo mieszane. Zona Ukrainka, jej mąż Polak policjant, to żona tego policjanta była naocznym światkiem mordu mego brata, to ona zeznała nam, że brat jest zakopany pod płotem we wsi Zaborol koło Łucka w gospodarstwie Ukraińca o nazwisku Staniszewski. (…) Z naszej wsi został zabity Czerniak Bolesław, też przewożący żywność dla najbliższych, też w Zaborolu przybity do ziemi kołkiem drewnianym w brzuch. Zginął Kuczyński Bronisław, nasz sąsiad, też w Zaborolu, który ubezpieczał konwój w dowozie żywności do miasta dla zagłodzonych rodzin. Został zabity Dąbrowski Albin, nasz sąsiad, (...) jadąc wozem do zięcia po proso - koło Torczyna [gm. Torczyn, pow. Łuck]; koń z wozem przyszedł sam do domu. Nowakowski, który mieszkał na Aleksandrówce, został zamordowany w Budkach Usickich [gm. Torczyn] koło Torczyna. W mojej wsi Aleksandrówka pod lasem mieszkał pan Galewski, córka jego Janina wyszła za mąż za Ukraińca, ten zamordował swą żonę Janinę i uciekł do ryzunów, pozostawiając list, że musiał to uczynić, ponieważ władze ukraińskie dokonałyby na nim wyroku. Siostra rodzona mojej matki Aniela, z męża Łącka, mieszkała koło Zdołbunowa we wsi Marianówka, gmina i powiat Tajkury. Poszła odwiedzić znajomych sąsiadów Ukraińców, została schwytana przez ryzunów i powieszona żywcem za piersi w pobliskim lesie na drzewie, [zamordowana] w bestialski sposób".
Nie jestem "WSZYSCY" i nie mam na imię "KAŻDY"
Jak świat światem ukrainiec nie będzie Polaka bratem!!!
Huzar
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 230
Rejestracja: 28 maja 2019, o 13:49
Województwo: Brak

Re: 80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Post autor: Huzar »

Łehehehehehehe
Resized_Screenshot_20230922_121714_Facebook.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie jestem "WSZYSCY" i nie mam na imię "KAŻDY"
Jak świat światem ukrainiec nie będzie Polaka bratem!!!
Huzar
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 230
Rejestracja: 28 maja 2019, o 13:49
Województwo: Brak

Re: 80ta rocznica ludobojstwa na Wolyniu.

Post autor: Huzar »

Nawet w czasie tej " straszliwej" :brecht: wojny znicz trzeba zapalić pod pomnikiem zwyrodnialca bandery w Lwowie
Resized_Screenshot_20231026_161338_Facebook.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie jestem "WSZYSCY" i nie mam na imię "KAŻDY"
Jak świat światem ukrainiec nie będzie Polaka bratem!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tuż po '45”