Odkrycie "warmińskich Pompei"

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Odkrycie "warmińskich Pompei"

Post autor: szamanka »

Z najnowyszch Archeowieści: :)

cyt. "Archeolodzy odkryli pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa.
Osada Alt Wartenburg, zamieszkana przez kolonizatorów ze Śląska, znajdowała się między jeziorem Wadąg a rzeką Orzechówką, ok. 5 kilometrów od dzisiejszego Barczewa.
Odszukane grodzisko nazwali "Warmińskimi Pompejami", bo osada pozostała właściwie niezmieniona po katakliźmie, jakim był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta w połowie XIV w."

"To prowokacyjnie wymyślona nazwa; wiadomo, czym Pompeje są dla archeologii. Tu jest podobna sytuacja, że jakieś nagłe zdarzenie udokumentowane historycznie spowodowało, że mamy doskonale zachowaną strukturę jednego z najstarszych miast na tym terenie. To jest miejsce wymarzone dla archeologów, bo można obserwować +w pigułce+ zatrzymany czas" - uważa dr Koperkiewicz.
(...)
"Znaleźliśmy to, czego oczekiwaliśmy na podstawie źródeł historycznych. Po wykonaniu fotografii lotniczych i badań geofizycznych spodziewaliśmy się pozostałości miasta spalonego w 1354 roku. Mieliśmy określoną lokalizacje wykopów i zaczęliśmy badać ten obszar, który nas interesował" - powiedział PAP dr Arkadiusz Koperkiewicz.
"Odnaleźliśmy pozostałości po dwóch budynkach tuż za bramą wjazdową, a w centralnej części wykop, gdzie znajdował się główny budynek w tej osadzie, czyli ratusz, kościół albo założenie obronne, czyli zamek"
(...)
Budynki mają wymiary 4 x 4 metry u podstawy, są zaplanowane i wykonane w identyczny sposób, z wejściami do piwnic. Zbudowane były z drewna i gliny, a piwnice miały kamienne fundamenty. "Odnaleźliśmy sporo zabytków, np. ceramikę - tak zwaną siwą, toczoną na kole, inną od tej, którą wytwarzali lokalni Prusowie. Natrafiono również na ozdoby z brązu, sprzączki od pasów, ostrogę, przęśliki tkackie, kłódkę, klucz gotycki, bełty i groty kusz, a także jednostronnie bite monety"
To właśnie monety pozwalają archeologom na określenie datowania osady.

"Szczątków ludzi nie znaleziono. Nawet jeśli doszło do tragicznego zdarzenia, to okolica całkowicie się nie wyludniła, kilka lat później założono obecne Barczewo, dużo ludności nadal tu żyło, prawdopodobnie swoich bliskich złożyli gdzieś na pobliskim cmentarzu" - zaznaczył naukowiec." k.cyt

galeria zdjęć :http://www.naukawpolsce.pap.pl/fotogale ... wieku.html

:pozdro:
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, wykopaliska”