Radziecki zap.lotniczy..........(tworzywo sztuczne)-AD-A-398

Zapalniki radzieckie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Radziecki zap.lotniczy..........(tworzywo sztuczne)-AD-A-398

Post autor: jarol »

Wersja plastikowa dennego zapału AD-A do bomb kumulacyjnych PTAB-2,5-1,5. Znaleziony niedawno w miejscu nalotu. Co ciekawe w miejscu tym trafiłem szczątki niemieckiego transportera Sd.Kfz.-251, jak przypuszczam ofiary nalotu.

Może kilka ciekawostek na temat zapału. Były zawodne. Zasada działania polegała na tym, iż zapalnik uzbrajał się w chwili wykręcenia śmigiełka w trakcie opadania bomby. Kiepskie wykonanie powodowało, że mechanizm się blokował i śmigiełko np. nie wykręcało się, bądź zakleszczała się iglica. Na skutek słabego zabezpieczenia w trakcie transportu śmigło potrafiło obrócić się jeszcze przed opuszczeniem samolotu i bomba eksplodowało nad ziemią bądź w pobliżu samolotu. Itd.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Radziecki zap.lotniczy..........(tworzywo sztuczne)-AD-A-398

Post autor: jarol »

Nurtuje mnie pytanie (jeśli można na forum ale to chyba z pożytkiem dla ogółu) jak zapalnik był mocowany w bombie. Został znaleziony z nakrętką na gwincie i resztką stabilizatora bomby (owe skrzydełka na fotce z terenu). Jeśli nakrętka na gwincie, to jak wkręcano zapał? :hmm: :dusi:
Nie wiem, może kolega Loslau ;)

W metalowym nie ma owej nakrętki.
Awatar użytkownika
Loslau
SPEC
SPEC
Posty: 639
Rejestracja: 13 lis 2012, o 16:21
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Radziecki zap.lotniczy..........(tworzywo sztuczne)-AD-A-398

Post autor: Loslau »

jarol pisze:Nurtuje mnie pytanie (jeśli można na forum ale to chyba z pożytkiem dla ogółu) jak zapalnik był mocowany w bombie.
Owa nakrętka z tworzywa była na stałe umocowana w korpus bomby, i w nią właśnie wkręcało się zapalnik.
"Denn wer keine Angst vorm Teufel hat, braucht auch keinen Gott"
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Radziecki zap.lotniczy..........(tworzywo sztuczne)-AD-A

Post autor: jarol »

Dzięki Loslau. To jedyna możliwość. :spoko:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radzieckie”