Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Wszystko niezidentyfikowane związane z artylerią i amunicją
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

Proszę o identyfikację szklanki szrapnela 7,5-7,7 cm. Znaleziona w leśnym śmietniku z innym żelaznym, niemilitarnym złomem. Teren walk z 1945r. Mam z nią kłopot, a mianowicie:
1. Dziwnie nisko osadzony pierścień wiodący co chyba nietypowe w tych kalibrach.
2. Otwór w dnie - od czego - przecież zapłon z reguły był od góry. Chyba że to nietypowa konstrukcja.
3. W środku była duża kulka żeliwna średnicy ok. 3cm - może znalazła się tam przypadkiem? - ale jednak.
Za wszelkie sugestie a najlepiej właściwą odpowiedź serdeczne dzięki z góry.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Knykieć
SPEC
SPEC
Posty: 353
Rejestracja: 20 paź 2012, o 20:17
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: Knykieć »

Witam
Śledzę identyfikacje tej szklanki szrapnela już na PS na razie zagadka nie została rozwiązana, może ja trochę przyczynię się w identyfikacji.
Poniżej szklanka szrapnela 77 mm dokładnie też nie wiem co to jest za skorupa ale ma cechy spólne z tom co jest identyfikowana. Pierścień wiodący jest w taki sam sposób osadzony a redukcja pod zapalnik jest taka sama. Redukcja w szklance którą ja zamieściłem jest pod zapalnik Dopp Z 96 , Dopp Z 96 n/A

Kielich Jarol trochę przypomina jak by został obcięty sklepany na wymiar redukcji i dołożono mu ponownie redukcje :hmm: .
2.jpg
1.jpg
5.jpg
4.jpg
...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

Jednak warto poszukać po innych forach.
Knykieć jestem w szoku, ponieważ po raz pierwszy widzę drugą szklankę (moja pierwsza) 77mm z tak nisko osadzonym pierścieniem. A wierz mi przerzuciłem sporo sieci, ruskiej, niemieckiej i anglojęzycznej żeby znaleźć coś podobnego. I nic w tym kalibrze No to mamy niezły pasztet dla forumowych speców. Ciesze się że są już dwie :D
Co do sklepania to chyba nie bardzo. Za bardzo nie wyobrażam sobie takiej przeróbki w chałupniczych czy domowych warunkach. Poza tym zero sladów po takim procesie. Szklanka ma idealny i równomierny kształt walca.
Domyślam się, że w twojej nie ma otworu w denku.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

Czyli mój trop na PS ie co do 77ki jest chyba dobrym tropem :spoko: :hmm:
Ten wzór po przejściu gwintów jest właśnie identyczny jak w 77kach :spoko: i kaliber się zgadza i stawiam na rozdzielne ładowanie jak w M99.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

Patrzcie ile tu 77ek :!: :!: :!:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Vouk
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Posty: 85
Rejestracja: 2 lis 2012, o 10:35
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: Vouk »

Zmierzyłem właśnie średnicę podstawy redukcji pod zapalnik Dopp Z 96 i wychodzi faktycznie równe 60 mm. Co więcej, jestem osioł patentowany, bo u mnie stoi szklanka w stanie mint z takim zapalnikiem i dopiero rzuciłem na nią okiem, że ma także nisko osadzony pierścień wiodący i brak wtoków pod zacisk łuski. Czyli jednak instrukcje to nie wszystko.

Nie rozwiązuje to wprawdzie tematu tajemniczej szklanki jaroluda, ale jesteśmy chyba bliżsi rozwikłania zagadki.
CYGAN pisze:Patrzcie ile tu 77ek :!: :!: :!:
Stary, ale tam akurat widać jakieś szrapnele z mosiężnymi zapalnikami, podejrzewam że nawet nie z naszego teatru działań wojennych (ostatnio kupiłem sobie taki wynalazek od Przemka pochodzący z Belgii). Dopp Z 96 to już jednak występował tylko w aluminium...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

Jarol a pomierz odległości między tymi trzema nitami ,czy są symetrycznie rozmieszczone wedle siebie i pomierz czy wszystkie trzy są na identycznej wysokości??
A i fajnie by było jak byś dał ich fotki od wewnątrz.
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

Wedle życzenia panie Cyganie :)
1. Rozmieszczone równomiernie co 78mm
2. Wysokość identyczna od podstawy - 12cm
Moim zdaniem jeden z nich jest ewidentnie grubszy, co będzie widać na załączonych dodatkowych fotkach. Niestety fotki nie są dobre, bo za ch...rę nie mogę złapać dobrej ostrości wewnątrz szklanki :dusi:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

Właśnie bardzo zastanawiają mnie te 3 ( kontry ) do czego miały służyć i czy są oryginalne :hmm:
Dlatego pytałem o tą symetrię :!: Wygląda jakby były oryginalne ,choć i ślusarz mógł tak precyzyjnie to nawiercić :hmm:
A jak przekrój ma dolny otwór w dnie kielicha :?:
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

średnica 10mm
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

Odświeżę swój stary wątek ponieważ pojawiły się dodatkowe okoliczności. Jakieś 5km od miejsca w którym wykopałem owego cudaka natrafiłem na miejsce ostrzału armatkami 7,7cm FK96 typowymi szrapnelami. Niestety pomimo kilkukrotnych poszukiwań znalazłem tylko jedno denko po pocisku, diafragmę, 2 rurki prochowe i kilka zapałów Dopp. Z. 96. Na zdjęciach widać to wszystko.
Zestawiam cudaka z denkiem od typowej 77-ki i widać różnicę w wysokości. Ale pierścień osadzony identycznie niziutko i wzór gwintu z lufy prawie identyczny.

Redukcję z cudaka bardziej wycisnąłem niż wykręciłem, gdyż gwintu to już praktycznie w nim nie było. Ale widać że jest identyczna z redukcjami w zapałach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

To pewnie jakiś inny wzór szrapka do 77ki :hmm: skręt gwintu i wysokość widzę identyczna :!: Policz jeszcze ilość gwintów :!: i porównaj lutowanie...........
Cyga... :piwko:
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: jarol »

Dzięki Cygan, wieczorem sprawdzę.

A przy okazji pytanko. Jak patrzę na hurtowe ilości szklanek jakie kopiecie w Biesach i nie tylko zastanawia mnie taka rzecz. Jak wygląda sprawa pozostania skorupy w stanie kompletnym po eksplozji. Czy przeważnie całość wychodzi bez szwanku, czy jednak na odwrót? Jak to jest u was. W sumie był tam tylko ładunek prochowy pod diafragmą, a więc teoretycznie szklanka powinna przetrwać. U mnie jednak tylko odłamki.

Pytam bo mam nadzieję ciągle na całą szklankę 77-ki w mojej okolicy. :-x
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: CYGAN »

jarol pisze:Dzięki Cygan, wieczorem sprawdzę.

A przy okazji pytanko. Jak patrzę na hurtowe ilości szklanek jakie kopiecie w Biesach i nie tylko zastanawia mnie taka rzecz. Jak wygląda sprawa pozostania skorupy w stanie kompletnym po eksplozji. Czy przeważnie całość wychodzi bez szwanku, czy jednak na odwrót? Jak to jest u was. W sumie był tam tylko ładunek prochowy pod diafragmą, a więc teoretycznie szklanka powinna przetrwać. U mnie jednak tylko odłamki.

Pytam bo mam nadzieję ciągle na całą szklankę 77-ki w mojej okolicy. :-x
To chyba niema reguły, zależy od gruntu,nachyłu uderzenia itp.itd....
A ten twój dziwoląg to chyba sztuka okopowa z zwykłej 77ki,,,, jest tylko skrócona i sklepana.... i ta dziwna wieka, bardzo nisko dziurka :?:
Cyga... :piwko:
Awatar użytkownika
siwy_x
SPEC
SPEC
Posty: 348
Rejestracja: 1 lis 2012, o 22:44
Województwo: Wybierz

Re: Szrapnel 7,5-7,7cm z kulką 3cm

Post autor: siwy_x »

Jeśli chodzi o pruskie szrapnele 77 to o ile mnie pamięć nie myli to były w większości (jeśli nie całkowicie) granatoszrapnele, więc cała szklanka tego typu jest dość trudna do znalezienia. Po pierwsze z powodu stosowanych zapalników podwójnego działania, (musiały by nie zadziałać oba mechanizmy), a po drugie jeśli już zadziałały to musiało by z samym pociskiem być coś nie do końca w porządku żeby "wydmuchało" bebechy przez przód nie rozrywając szklanki, podejrzewam że te co się znajduje palnięte puste szklanki to efekt rozbrajania/zabawy jeszcze w epoce

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacje "Archiwum X"”