Pruski prototyp?

Wszystko niezidentyfikowane związane z artylerią i amunicją
ODPOWIEDZ
Torf
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2018, o 11:31
Województwo: Wybierz

Pruski prototyp?

Post autor: Torf »

Dokładne wymiary to: na pierścieniu 153 mm w miejscu gdzie korpus przechodzi w stożek 149 mm,długość 530 mm.i.W korpusie ma 9 gwintowanych otworów rozmieszczonych symetrycznie, o średnicy 45 i 35 mm(dolne).Po tych otworach wnioskuje ze był to pocisk dymny.Nie posiada żadnych oznaczeń. Przejrzałem nasze i zagraniczne strony i literaturę i nic na temat tego nie znalazłem.Jakiś prototyp...? Proszę o wszelkie informacje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
przemq
Porucznik
Porucznik
Posty: 592
Rejestracja: 1 lip 2014, o 16:10
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Świętokrzyska kraina cudów, czarów i czołgów.

Re: Pruski prototyp?

Post autor: przemq »

wprawdzie nie znam się na I wojnie, ale widziałem podobne otwory w I wojennych pociskach dymnych
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Torf
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2018, o 11:31
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Torf »

To jest na pewno dymny! W jednym z otworów był drewniany kołek,zaślepka- zapewne zostawały one wypchnięte w momencie zapłonu masy dymotwórczej. Proszę o zdjęcia,schematy opisy tego typu dziwolągów.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Pruski prototyp?

Post autor: explokera »

Pokaż zapalnik dokładniej
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
Łukasz5
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Posty: 65
Rejestracja: 4 paź 2016, o 16:35
Województwo: Podkarpackie

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Łukasz5 »

Jaki kaliber? bo ten tył z metrem pokazuje że ok 18cm.
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 786
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: marcin121 »

A zapalajacy lub chemiczny typ amunicji to nie jest
Torf
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2018, o 11:31
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Torf »

Zapalnik składa się tylko z dwóch elementów-wada fabryczna...? Chemiczny nie był na pewno! Proszę dodatkowe foty zapalnika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Pruski prototyp?

Post autor: explokera »

Chodziło mi o fotę z góry
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Torf
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2018, o 11:31
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Torf »

z góry stożek zapalnika to jeden żeliwny monolit -wstawię fotkę niebawem. Pytanie do przemq gdzie widziałeś podobne pociski?
Torf
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2018, o 11:31
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Torf »

Fota z góry.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Randomguy
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2022, o 13:36
Województwo: Wybierz
Been thanked: 3 times

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Randomguy »

Pruski pocisk 15cm, nie jest znany dokładny model pocisku, najbliższy trop to wczesne pociski zapalające/dymne. Ciekawe, bo to pierwsza sztuka jaką widzę z wkręconą częścią głowicową (można ją nazwać zapalnikiem :D).
These users thanked the author Randomguy for the post (total 2):
Waclawsaper83
Rating: 11.11%
Awatar użytkownika
Joosephina
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 23 paź 2022, o 15:46
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Imię: Marta
Has thanked: 5 times
Been thanked: 28 times

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Joosephina »

Ten model niemieckiego pocisku 15 cm trafia się w moich okolicach (rejon poligonu artyleryjskiego), łącznie z egzemplarzem znalezionym przez znajomego (na zdjęciu) wiadomo o co najmniej 4 innych egzemplarzach. Znajomy twierdzi, że widział kiedyś niemieckie zdjęcie (z okresu ok. I wojny) przedstawiające cywili zaangażowanych do zbierania korpusów tych pocisków na terenie poligonu (rzecz na obecne czasy niebywała), które na zdjęciu były opisane bodajże jako 'Neun-Augen' (dziewięciookie). Działanie dymne, ale funkcja raczej ćwiczebna, nie bojowa. Jak uda się znaleźć to zdjęcie z epoki, to zamieszczę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Joosephina for the post (total 4):
kolwiekkimstomekWaclawsaper83
Rating: 22.22%
Randomguy
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2022, o 13:36
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Randomguy »

Znaczy tak już precyzując, bo tu się nie ma co czaić i krygować, panno Marto ;)

Fakty są takie:
- Pocisk jest ćwiczebny, więc nawet jeśli to ćwiczebniak pocisku zapalającego, wypełniony był substancją dymotwórczą
- Każdy w temacie wie, że chodzi o poligon artyleryjski w Toruniu. Da się nawet określić stosunkowo dokładne miejsce, gdzie zalegały.
- To, że były wielorazowego użytku i zbieranie jest sprawą oczywistą, standardowa praktyka poligonowa, którą stosowało się również wiele później.
- Nie pojawiają się w instrukcjach amunicji bojowej i w ogóle w instrukcjach. Sposób nawiercania jest analogiczny jak do wczesnych granatów zapalających, znanych chociażby z modeli pochodzenia A-W.

Z domniemań - co przemawia za typowo szkolnym zastosowaniem dodatkowo, to fakt, że jest to skorupa dość późna (zdecydowanie późniejsza niż wspomniane brandraganty z lat 60. XIX wieku), pochodzenie. Niestety posiadane przeze mnie etaty artylerii poligonu w Toruniu nie obejmują tych czasów, zaś sam temat amunicji do ćwiczeń jest mocno rozmyty i szczątkowe informacje porafią się wzajemnie wykluczać.
Awatar użytkownika
Joosephina
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 23 paź 2022, o 15:46
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Imię: Marta
Has thanked: 5 times
Been thanked: 28 times

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Joosephina »

Randomguy pisze:
3 kwie 2023, o 12:03
Pocisk jest ćwiczebny, więc nawet jeśli to ćwiczebniak pocisku zapalającego, wypełniony był substancją dymotwórczą.
Z wymiarów podanych przez autora tematu (zgrubnych, bo przydałoby się wykonać dokładne dla potwierdzenia) wynika, że jest to najprawdopodobniej ćwiczebna wersja korpusu pocisku 15 cm Granate 12 (verst.), żaden inny niemiecki pocisk w kalibrze 15 cm nie odpowiada temu egzemplarzowi w kształcie i wymiarach do tego stopnia. 15 cm Granate 12 (verst.) występował w aż ośmiu odmianach różniących się wypełnieniem i zastosowaniem (dwa standardowe Sprenggranate, jeden dymny, jeden wskaźnikowy, cztery chemiczne/gazowe). Oczywiście żaden z nich nie posiadał otworów z boku korpusu, a przynajmniej nie w takiej liczbie i nie wypełnionych masą korkową.

Co jest znaczącą różnicą od oryginału (przynajmniej w przypadku egzemplarza z "moich" zdjęć, to obecność dennego ćwiczebnego zapalnika Ub.Bd.Z. 10. Głowicowy otwór pod zapalnik również był, ale podobno czymś zaślepiony. Ciekawe jak wyglądało dno pocisku w egzemplarzu założyciela tematu, właściwie to powinien być obecny, bo w jakiś sposób masa dymotwórcza powinna być pobudzona do spalania, a to co kolega prezentował na zdjęciach wygląda bardziej na imitację zapalnika.
Randomguy pisze:
3 kwie 2023, o 12:03
Każdy w temacie wie, że chodzi o poligon artyleryjski w Toruniu. Da się nawet określić stosunkowo dokładne miejsce, gdzie zalegały.
Co rozumiesz przez "miejsce, gdzie zalegały"? Ten egzemplarz z zamieszczonych przeze mnie zdjęć został ponoć znaleziony w czasie sprawdzania terenu pod budowę "trasy poligonowej" S10, finalnie trafił do jakiegoś z polskich muzeów wojskowych, niestety nie wiem którego. Od znajomego z kolei słyszałam, że inne egzemplarze były znajdowane w dość odległych lokalizacjach, od Góry Żymierskiego po Kątową. Jak łatwo sprawdzić to nie jest rejon, który nawet ze sobą sąsiaduje. Jednak są to informacje z trzeciej ręki, na ile prawdziwe nie mam pojęcia.
Randomguy pisze:
3 kwie 2023, o 12:03
Znaczy tak już precyzując, bo tu się nie ma co czaić i krygować, panno Marto ;)
Nikt się nie "czai", a już tym bardziej nie "kryguje" (może warto sprawdzić znaczenie tego słowa przed użyciem?). Piszesz na forum ogólnym, gdzie dostęp ma wiele osób, które niekoniecznie powinny być tak dobrze zaznajomione jak "każdy w temacie" i czasem lepiej by było, gdyby tak pozostało. Ale skoro już zdecydowałeś się ogłosić publicznie, że chodzi o teren, na który sam "bilet wstępu" wynosi do 500 PLN, to trudno. Obawiam się, że postów w podobnej tematyce z mojej strony w dziale otwartym dla szerszego grona już nie będzie. :bezradny:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Joosephina for the post:
Waclaw
Rating: 5.56%
Randomguy
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2022, o 13:36
Województwo: Wybierz

Re: Pruski prototyp?

Post autor: Randomguy »

Odpowiadając:

1. Co do wymiarów, to podchodziłbym z pewną rezerwą, bo to, że wymiary rzeczywiste nie odpowiadają instrukcjom to absolutny standard w tej materii i chyba łatwiej znaleźć niepasujący niż pasujący (w starszej amunicji 12cm i 15cm). Korzystanie w tej materii z opracowań wtórnych również potrafi wyprowadzić w pole, bo nieścisłości względem źródeł zwykle są poważne (a i materiał źródłowy bywa niejednoznaczny). Poza tym skorupie najbliżej do 15 cm Gr.04. Od razu też warto wspomnieć, że oznaczenia zapalników dennych nie pochodzą od roku wprowadzenia (bo to też powszechnie pokutuje).

Część głowicowa jest na wcisk i gdzieś mi coś świta, że gwint w dolnej części służy do mocowania ładunku ćwiczebnego i osadzania go w skorupie, ale nie dam sobie uciąć nawet paznokcia, dla mnie wiarygodne i pewne materiały źródłowe na temat tego, czym, jak i co ćwiczono w pruskiej artylerii kończą się na okolicach 1900 roku.

2. Pola upadków są do dość dobrej estymacji, jedna z map poligonu daje dość dobre wskazówki dotyczące możliwych kierunków upadków. Trzeba jednakowoż brać pod uwagę możliwość porzucenia/pozostawienia skorupy podczas zbierania/transportu.

3. Ależ oczywiście, że krygowanie się to właściwe słowo, istnieje dalej widmo, że Fuß-Artillerie-Schießplatz Thorn nie istnieje i wszystko co się pojawiało w przeszłości to okolice bliższe/dalsze. Znajomość nie ma znaczenia, teren jest zamknięty i pod okiem amerykańskim (to się chyba nie zmieniło i nie zmieni? - nie wiem, bardzo rzadko bywam w Toruniu), nie ma też możliwości prowadzenia na nim jakichkolwiek badań naukowych (przynajmniej z "cywila"). "Publicznie" to warto wspomnieć, że aktualnie to chyba 500zł mandatu jest zdecydowanie najłagodniejszą formą kary zapuszczania się w takie rejony. Pochodzenie jednego reliktu z budowy trasy wydaje mi się, że kojarzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacje "Archiwum X"”