Cmentarze żydowskie

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Cmentarze żydowskie

Post autor: szamanka »

:zakrywa:
Ciekawe, kiedy zdewastowano ten kirkut? Czy jeszcze w czasie wojny czy po niej? I do czego wykorzystano macewy? Do utwardzenia drogi czy do budowy murków oporowych w parkach i na osiedlowych piaskownicach ( n.p. w Szczecinie) ?

„Każda forma pamięci i czci jest pożądana, byle tylko nie dać przystępu zobojętnieniu”
/St. Vincenz/.
A tu dałaś przykład, jak daleko jest posunięte to zobojętnienie. Zresztą nie odosobniony, niestety. :(

W mojej rodzinnej miejscowości (malutkie i senne miasteczko na Pomorzu Zach) niewielu mieszkańców wie o lokalizacji kirkutu i synagogi. Na usprawiedliwienie przemawia fakt, że cmentarz został zniszczony w czasie wojny przez niemieckich mieszkańców, a bożnicę zamieniono na magazyn.
Teren cmentarza nadal jest zarośnięty i nieogrodzony, a większość macew rozbita na drobno. Większe fragmenty znajdowano w miejscu, które przed wojną było peryferiami miasta , przez co mylnie lokalizowano miejski kirkut. Jesienią 2012 r. przy pracach rewitalizacyjnych znaleziono macewy, wykorzystane do utwardzenia fragmentu brzegu rzeki .
Trudno określić, czy to robota Niemców, czy już polskich mieszkańców. :detektyw:

A tu kontrprzykład – skromny kirkut w Cedyni z siedmioma macewami. Powstał dzięki staraniom lokalnej społeczności. :brawo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
perperuna
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 144
Rejestracja: 13 lis 2012, o 13:47
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: lubelskie

Cmentarze żydowskie

Post autor: perperuna »

Na samym początku była wzmianka o Wąwolnicy... Korzystając z tego, że po zimie zieleń i krzaki jeszcze się nie rozrosły zajrzałam ponownie na wąwolnicki kirkut (ta część miejscowości nazywana jest Zarzeka). Spotkany po drodze uczynny pan przeprowadził mnie przez podwórko swoich sąsiadów. Ruszyłam pod górkę ku widocznej w oddali kępie drzew i krzaków. I tu niespodzianka... Okazało się, że rzeczywiście zostały jeszcze ślady po nagrobkach, które były niewidoczne latem :) .
Tak więc polecam korzystanie z sytuacji i odwiedzanie miejsc do których później dostęp będzie utrudniony.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_% ... %85wolnicy
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/waw ... -go-maja-/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
PINGWIN
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 2159
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 14:47
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: lIIIRP

Cmentarze żydowskie

Post autor: PINGWIN »

Perperuno owocna wycieczka :spoko: Teren zaniedbany,zapomniany ale tablica pamiatkowa odświerzona i nawet znicze stoją :pozdro:
"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”