Kamienne kręgi - Węsiory

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jaskółka
Moderator
Moderator
Posty: 2580
Rejestracja: 9 gru 2012, o 16:23
Województwo: Pomorskie

Kamienne kręgi - Węsiory

Post autor: Jaskółka »

Węsiory – cmentarzysko gockie
Budowniczymi kamiennych kręgów i kurhanów kamienno-ziemnych na cmentarzysku w Węsiorach byli Goci, którzy zasiedlili Pomorze w I – II w. n.e. Z badań archeologicznych wynika, że napłynęli ze Skandynawii i z miejscową ludnością tworzyli tzw. kulturę wielbarską.
Badania archeologiczne pod kierunkiem dr Jerzego Kmiecińskiego (1956) pozwoliły na ustalenie daty założenia cmentarzyska na lata 70.i 80. n.e., natomiast ostatnie pochówki pochodzą z III w. n.e.
Cmentarzysko w Węsiorach odróżniają pochówki szkieletowe w kamiennych kręgach nie spotykane na innych gockich stanowiskach, a jest ich ok. 50 na Pomorzu.
Najbardziej znane to oczywiście Węsiory i Odry, mniej znane i nie zawsze oznakowane to Grzybnica, Trądkownice, Siemirowice, Unieszynko, Oblewice, Buszkowy, Lublewo ….
Wokół kamiennych kręgów narosło dużo legend i mitów o rzekomej mocy i magii w tych miejscach, rozpowszechnianych przez pasjonatów i badaczy amatorów.
Podczas tegorocznego urlopu odwiedziłam cmentarzysko w Węsiorach i z dużą dawką sceptycyzmu „przeprowadziłam badania”, zaopatrzona w sprzęt XXI w. :-D tj. smartfona SONY :brecht: .
Pierwsze wyniki badań zaskoczyły mnie i podniosły adrenalinę ponieważ pole magnetyczne przy Kręgu Strażnika znacznie odbiegało od pola poza cmentarzyskiem. Nie będę opisywała jakim zaskoczeniem :o dla mnie było nagranie dyktafonem odgłosów z kamienia, bo każdy może to sprawdzić sam :przewraca:
Dla ochłody przy parkingu odwiedziłam mini-barek serwujący gorące potrawy, chlebek wg kaszubskiej receptury i chłodne napoje, które dodały uroku wycieczce ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
nil admirari
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Kamienne kręgi - Węsiory

Post autor: yukon »

Widac magiczne miejsce,jak bede w poblizu napewno odwiedze :spoko:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”