Polegli w pierwszej wojnie światowej - baza danych.

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Polegli w pierwszej wojnie światowej - baza danych.

Post autor: szamanka » 28 cze 2014, o 09:46

Mija setna rocznica zamachu w Sarajewie, który stał się zarzewiem światowego konfliktu i pociągnął za sobą śmierć tylu ludzi.Sam przebieg wojny i jej bitew są nam znane, ale pamięć o ich uczestnikach się rozwiewa. A za nazwiskiem zmarłego kryje się człowiek ze swoimi emocjami, marzeniami, pasją jak również rozpacz jego najbliższych po wieściach z frontu. Choć minęło prawie sto lat od zakończenia WW, to potomkowie nadal szukają informacji o zabitych, pogrzebanych, zaginionych. Niedawno, sama szukając info o braciach pradziadka, trafiłam na taką inicjatywę, myślę, że warto się podzielić. http://polegli.forgen.pl/index.php?lng=pl

cyt. " ...Wiele grobów z tamtego okresu, z roku na rok, ulega postępującej destrukcji, ich indeksacja jest jedyną drogą ku zachowaniu choć części nazwisk w pamięci. Nazwisk żołnierzy poległych z dala od domów i swych rodzin, które często po dziś dzień nie są w stanie określić miejsca pochówku. Żołnierzy, którzy choć byli Polakami, walczyli we wszystkich armiach państw zaborczych.
Indeks obejmuje nazwiska zarówno Polaków, jak i żołnierzy innej narodowości. Pamiętajmy, że wobec śmierci wszyscy są równi, niezależnie od noszonego munduru. My dzisiaj ocalimy nazwiska niemieckie czy rosyjskie, jutro ktoś w odległych zakątkach Europy postąpi tak z nazwiskami Polaków.
Baza danych jest stopniowo rozbudowywana o informacje pochodzące z nagrobków żołnierzy, jak również o dane pochodzące z opracowań historycznych. Warto pamiętać, iż inskrypcja, która dziś określa personalia pochowanego żołnierza, może wkrótce przestać istnieć, a wraz z nią odejdzie również pamięć o poległym..." k.cyt.

Baza jest stale aktualizowana i uzupełniana nowymi wpisami nazwisk, mapami, opisami i zdjęciami pomników, grobów.
:pozdro:
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”