Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: szamanka »

Nie przypadkiem trafiłam do miejscowości Lesięcin koło Węgorzyna. Zależało mi na dokumentacji pałacu von Borcków, ale większe wrażenie zrobił na mnie cmentarz poniemiecki. A właściwie to co po nim pozostało.
Spacerując wśród zdewastowanych nagrobków wyobrażałam sobie, jakim pięknym musiał być miejscem w czasach swej świetności. Świadczą o tym stare drzewa, wytyczone alejki i pozostałości nagrobków. Tylko ten ból serca ...
Z traw wystają kikuty żeliwnych krzyży, niektóre z nich zostały podniesione i oparte o murek, wiele jednak leży przykrytych liśćmi i suchą trawą. Gdzieniegdzie stoją jeszcze resztki kutych ogrodzeń.
Większość zmarłych pogrzebano w latach 1880 - 1920. Przy zdewastowanym wejściu jest kilka polskich nagrobków z lat 1945 -1952.
cdn.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: szamanka »

cd.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: yukon »

Bardzo ladne zdjecia robisz,przypominaja mi zdjecia jakie robila Hauptmanowa :spoko:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
PINGWIN
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 2159
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 14:47
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: lIIIRP

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: PINGWIN »

:brawo: szamanko, foty jak z kroniki kryminalnej, klimatyczne choć przedstawiają ludzką niepamięć no i głupotę niestety. Oby nasze groby kiedyś tak nie wyglądały....
"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: szamanka »

yukon pisze:Bardzo ladne zdjecia robisz,przypominaja mi zdjecia jakie robila Hauptmanowa :spoko:
Do Hauptmanowej :ukłon: :ukłon: :ukłon: to mi jeszcze daleko. Mogę za Nią jedynie aparaty nosić i na czeladniczkę terminować. :mur: :mur: :mur: Obejrzałam Jej zdjęcia i jestem pod wrażeniem. :omg: Jak wzorować się, to na Jej klimatycznych zdjęciach.
PINGWIN pisze::brawo: szamanko, foty jak z kroniki kryminalnej, klimatyczne choć przedstawiają ludzką niepamięć no i głupotę niestety. Oby nasze groby kiedyś tak nie wyglądały....


Dewastacji dokonano zaraz po wojnie. Choć nic nie usprawiedliwia tego czynu, to wyjaśnieniem jest uczucie nienawiści do nazistów i poczucie krzywdy za wojnę. :( :( .
Martwi mnie, że do tej pory nikt nie uporządkował tego miejsca, nie utworzył lapidarium, jak w sąsiednich wioskach. :hmm: :hmm:
Z drugiej strony, może jednak to dobrze, że cmentarzyk jest w takim stanie? Budzi skrajne emocje i zmusza do refleksji.
:pozdro:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: CYGAN »

Aż dziw że krzyże jeszcze nie poszły na złom... :spoko: Piękny stary cmentarz, ma swój klimat :hmm:
A druga fota jak z horroru :zakrywa: ja bym tam wrócił o świcie, i zrobił kilka fotek w mgle....
Cyga....
barima
Porucznik
Porucznik
Posty: 716
Rejestracja: 11 lis 2013, o 12:17
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Nad Pilicą

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: barima »

Domagamy się poszanowania naszych cmentarzy na wschodzie, a sami nie szanujemy cudzych.
Nagminnie na parafialnych cmentarzach usuwane są stare nagrobki i stawiane na ich miejsce błyszczące koszmary, a proboszczowie mają to gdzieś... :mur: :mur: :mur:
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: CYGAN »

barima pisze:Domagamy się poszanowania naszych cmentarzy na wschodzie, a sami nie szanujemy cudzych.
Nagminnie na parafialnych cmentarzach usuwane są stare nagrobki i stawiane na ich miejsce błyszczące koszmary, a proboszczowie mają to gdzieś... :mur: :mur: :mur:
Kasa kasa i jeszcze raz kasa :!: :!: :!: jak ostatnio zobaczyłem co zrobili przy baszcie, z murów obronnych z 14 wieku, to pawia sobie o mało nie puściłem :dusi: :źle:
Pozdro.... :piwko:
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Ruiny cmentarza z XIX w. w Lesięcinie

Post autor: szamanka »

barima pisze:Domagamy się poszanowania naszych cmentarzy na wschodzie, a sami nie szanujemy cudzych.
Nagminnie na parafialnych cmentarzach usuwane są stare nagrobki i stawiane na ich miejsce błyszczące koszmary, a proboszczowie mają to gdzieś... :mur: :mur: :mur:
Jeszcze gdyby te stare nagrobki były złożone w lapidarium... :hmm: Ale często się zdarzało, że trafiały one na przycmentarny śmietnik lub były wykorzystywane do wykładania chodników czy budowy murków oporowych. :o :-x Tak, jak robili to naziści z macewami, tak często po wojnie my się obchodziliśmy z niemieckimi kamiennymi nagrobkami. :mur: Spacerując po moim mieście, dopatruję się wielu fragmentów tych nagrobków w otokach piaskownic, obrzeżach trawników. Z niektórych można odczytać cyfry bądź litery. :sad: :sad: :bezradny:
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”