Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziejach

Wszystkie wydarzenia pomiędzy I, a II Wojną Światową
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MKF
Główny moderator
Główny moderator
Posty: 836
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 21:33
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: V> RP
Kontakt:

Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziejach

Post autor: MKF »

Zapraszam do zapoznania się z tą historią, choć najbardziej znanym ludobójstwem jest holokaust - co wie każde dziecko w podstawówce czy gimnazjum, po praniu mózgów na czymś co się nazywa teraz lekcjami historii a jednak zapraszam do zapoznania się z tym artykułem:

http://wolnemedia.net/historia/glod-na- ... em-do-nwo/

krótkie zachęcenie:
W marcu 1933 roku rozpoczęło się największe zorganizowane ludobójstwo w dziejach świata. Na najżyźniejszej ziemi w Europie, w przeciągu kilku miesięcy, zginęło z głodu od 3, 5 do 11 mln. Bogu ducha winnych ludzi. Z jakiej przyczyny, na ziemi tak żyznej, że gdzie ziarno rzucisz – samo wyrośnie, doszło do tak niewyobrażalnej tragedii?
Gudziuk
SPEC
SPEC
Posty: 1194
Rejestracja: 20 paź 2012, o 20:43
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: Gudziuk »

MKF, ze było to ludobójstwo to nie ulega wątpliwości (np. wujek mojej babci w nim zginął, a do dzisiaj mi przed oczami stają koszmarne obrazy wyobrażone sobie na bazie opowieści babci), ale nie dodawałbym przymiotnika, że to było największe, ponieważ po pierwsze takich rzeczy nie ma co stopniować ludobójstwo to ludobójstwo, a po drugie jeżeli przyjmiemy stopniowanie ludobójstwa to jednak nie było, o zgrozo, największe, może załapie się pod koniec pierwszej dziesiątki
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców
Awatar użytkownika
MKF
Główny moderator
Główny moderator
Posty: 836
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 21:33
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: V> RP
Kontakt:

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: MKF »

Masz rację, nie ma co robić rankingów, nikomu to niczego dobrego nie przyniesie. Skądinąd temat bardzo rzadko poruszany w mediach w przeciwieństwie do innych. Warto o nim wiedzieć.
Gudziuk
SPEC
SPEC
Posty: 1194
Rejestracja: 20 paź 2012, o 20:43
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: Gudziuk »

Dokładnie, a według mnie też dużo Naszych Rodaków ucierpiało w tym ludobójstwie.
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: mariusz_w4 »

Stalin miał potencjał,szybko podporządkował sobie tysiące wiernych funkcjonariuszy którzy nie mieli skrupułów w żadnej materii.W chorym umyśle układał sobie plany które niestety i realizował. Ostatnio na którymś z kanałów Discowery był program poświęcony tym wydarzeniom.Horror jak się oglądało filmiki i zdjęcia z tamtych czasów.
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
8total4

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: 8total4 »

W USA mało kto wie cokolwiek na temat Holodomoru, wszędzie trąbią w Świecie o martyrologii Żydów, bo ona jest medialna i przynosi zysk, nikt natomiast nie widzi interesu w nagłaśnianiu spraw typu Wielki Głód..

To problem nie tylko Ukrainy, to problem międzynarodowy..
Awatar użytkownika
perperuna
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 144
Rejestracja: 13 lis 2012, o 13:47
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: perperuna »

Doskonale opisuje ten temat i wiele innych tragicznych książka "Skrwawione ziemie" T. Snyder. Niesamowite i naprawdę przerażające historie :omg: . Czyta się jednym tchem. Temat w Europie i na świecie całkowicie nieznany bo przecież w świadomości ogółu tylko jeden naród został poddany eksterminacji. Kto ma kapitał ten dyktuje prawa. Sama zupełnie niedawno dowiedziałam się o głodzie, może ze 3 lata temu, czytając jakiś artykuł w Rzeczpospolitej. Film czy książka przedstawiająca zagładę Żydów jest bardziej "chodliwy" niż przedstawiający zagładę Słowian czy to Ukraińców czy Polaków czy też Białorusinów. Nie oczekujmy, że przeciętny młody obywatel nawet Polski zainteresuje się takimi sprawami. Jednak gdyby powstał jakiś zareklamowany film, trochę osób łykających wszystko co jest na fali przynajmniej usłyszałoby o takich rzeczach. Ale trochę odbiegłam od tematu...
8total4

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: 8total4 »

już niebawem w rzepce nie przeczytasz o takich historiach, po "czystkach" jakie nastąpiły ;-)
Gudziuk
SPEC
SPEC
Posty: 1194
Rejestracja: 20 paź 2012, o 20:43
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Wielki głód na Ukrainie - największe ludobójstwo w dziej

Post autor: Gudziuk »

Dokładnie zastanawiam się ile nam brakuje do czasu tzw. drugiego obiegu. Do dzisiaj pamiętam ile to "rabanu" narobiłem w szkole kiedy zacząłem opowiadać o tym jakie knigi czytam, nie muszę dodawać, że chodziło o zakazane np. Sergiusza Piaseckiego, że nie wspomnę jak tłumaczyłem koleżanka i kolegą o Katyniu. Oj straszny popłoch wywołałem, że nie wspomnę, że niektórzy rodzice do szkoły zaczęli latać, cóż to ona za bezeceństwa uczy. :diabełek:
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców
ODPOWIEDZ

Wróć do „Okres międzywojenny”