Karpacka Troja

Wykopaliska i skamieliny
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

Witam i zachęcam do zwiedzanie w miarę czasu będę wrzucał informacje oraz fotografie , teraz nowa inwestycja czy pasuje do tego miejsca pozostawiam dla własnego osądu przez zainteresowanych ;) http://www.jaslo4u.pl/trwa-budowa-nowej ... aslo-16187 , można zobaczyć i poczytać , obecnie inwestycja została zakończona :spoko:
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Karpacka Troja

Post autor: szamanka »

boss64 pisze:Witam i zachęcam do zwiedzanie w miarę czasu będę wrzucał informacje oraz fotografie , teraz nowa inwestycja czy pasuje do tego miejsca pozostawiam dla własnego osądu przez zainteresowanych ;) http://www.jaslo4u.pl/trwa-budowa-nowej ... aslo-16187 , można zobaczyć i poczytać , obecnie inwestycja została zakończona :spoko:
Przeczytałam artykuł i komentarze pod nim :???: ,no i raczej są niezbyt pochlebne, ale należy wyrobić własne zdanie. Inicjatywa samego skansenu jest godna uwagi.
Na Karpacką Troję trafiłam przypadkiem szukając jakiś czas temu w necie atrakcji na czas "bieszczadulcowania". Skansen pzedstawiono jako projekt zw. archeologią doświadczalną, czyli żywa lekcja historii :woohoo: :woohoo:
Zaintrygowała mnie nazwa. Sądziłam,że ma związek z działaniami wojennymi, a tu taka niespodzianka. :-D Mamy do czynienia z grodem, który powstał około 4100 lat temu, gdy grupa ludzi postanowiła osiedlić się na leśnym wzniesieniu górującym nad doliną rzeki Ropy.
Miejsce to miało świetne walory obronne, z trzech stron chroniły je strome zbocza. Przybysze do tych naturalnych fortyfikacji dołożyli wał dębowych pali. Miejsce wypalonego lasu zajęła osada nie do zdobycia niczym starożytna Troja. :)
A dlaczego jeszcze taka nazwa odwołująca się do miasta Priama i Parysa? Bo w wyniku prac archeologicznych wykopano tysiące "zabytków" - fragmenty ceramicznych naczyń i kości zwierząt, gliniane figurki zwierząt dzikich i hodowlanych, oraz gliniane koła miniaturowych wozów (zabawki dziecięce ?? ), broń i biżuterię, pochodzącą z innych zakątków świata...

Boss, może być zajmujący temat !! Działamy!! Wklejaj informacje jako gospodarz :spoko: , ja uzupełnię z perspektywy gościa :piwko:
:pozdro:
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Re: Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

dla ciekawskich , cierpliwych i interesujących się takimi tematami ;) http://www.youtube.com/watch?v=6DQm865qdTs
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Re: Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

jeśli ktoś będzie miał ochotę zaglądnąć i odwiedzić to te informacje mogą być pomocne http://www.karpackatroja.pl/platformawidokowa_16_0.html :spoko: :)
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Karpacka Troja

Post autor: szamanka »

Czy to znaczy , że trzeba rezerwować z wyprzedzeniem termin zwiedzania Troi?
Rozumiem, że taki zabieg w przypadku grup zorganizowanych.
A może turysta indywidualny dostanie się tam tak z marszu? :hmm:

Dobra, Boss. Profilaktycznie tam zadzwonię ...
:nerwy: A tu migawki z wczorajszego Jarmarku Jakubowego... (tak trochę nie na temat :) )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Re: Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

Nic się nie martw wejście masz z marszu myślę że każdy forumowicz :spoko: ;)
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Karpacka Troja

Post autor: szamanka »

To świetna wiadomość. :-D
:pozdro: :zgoda:
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Karpacka Troja

Post autor: szamanka »

boss64 pisze:Nic się nie martw wejście masz z marszu myślę że każdy forumowicz :spoko: ;)
I stało się wedle słowa Twego :peace:
W niedzielne, bardzo upalne popołudnie dokonaliśmy inspekcji Karpackiej Troi. :-D
Zwiedzanie skansenu poprzedziliśmy pobytem w klimatyzowanym pawilonie na wystawie oraz obejrzeniu filmu. Wszystko na wysokim poziomie - miła obsługa, chętnie odpowiadający na pytania pracownicy skansenu, dyskretna opieka strażników, ciekawe pamiątki w sklepiku ;)
Zrekonstruowane chaty, przedmioty codziennego użytku, fragmenty obwarowań - lubię takie klimaty, więc byłam pod wrażeniem pracy sztabu rekonstruktorów.
A i tak mój wzrok, uwagę, intuicję przyciągało zupełnie inne miejsce :hmm:

cdn.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Re: Karpacka Troja

Post autor: szamanka »

cd.
Co do wieży widokowej - szkoda, że nie pomyślano o windzie...
Po oswojeniu wysokości i otwartej przestrzeni miałam niesamowity widok na Jasło i okolice, a w gratisie... :cicho: bo powiem za dużo :brecht:
Boss :spoko:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Re: Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

:ukłon: :ukłon: kto raz zobaczy nigdy nie zapomni , oczywiście jeśli interesuje się tym tematem ;) :spoko:
Awatar użytkownika
boss64
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 1266
Rejestracja: 19 lis 2012, o 20:04
Województwo: Wybierz

Re: Karpacka Troja

Post autor: boss64 »

widzę że nikogo ten temat nie interesuje , tylko I WW i II WW bo tam strzelali i mieli karabiny :brecht: :brecht: :brecht: łuski , odznaczenia :-D a juz inne starsze rzeczy to raczej :nie: jakieś groty, brąz :nie: :mur: cóż trudno dla dociekliwych coś będziemy skrobać :spoko: ;)
Awatar użytkownika
Komisarz
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY
Posty: 177
Rejestracja: 9 lut 2014, o 14:54
Województwo: Wybierz
Kontakt:

Re: Karpacka Troja

Post autor: Komisarz »

Cóż.... mnie temat ów bardzo interesi...choćby z racji wykonywanej pracy....poza tym miałem przez rok z mesje Gancarskim(dyrektorem Troji) do czynienia.....
Proponowano mi wykonanie większości kopii przedmiotów z brązu na potrzeby skansenu ...ale,pan dyrektor jest "specyficznym" "człowiekiem" i wszystko się poszło....ać..hahaah
Sam projekt Skansenu jest jak najbardziej trafiony w 10 i jakoś się powoli rozkręca z roku na rok.
Moim skromnym zdaniem byłoby znacznie lepiej,chociażby,dla turystów z Podkarpacia gdyby ceny w Skansenie były zdecydowanie niższe,zarówno biletów jak i inszych usług oferowanych przez Skansen,np:noclegi w domkach słowiańskich.
P.S
Tu link do kamery z wieży widokowej.
http://wcam.pl/karpackatroja
Darz dół!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia”