II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwane

Informacje, kolekcje...
ODPOWIEDZ
PiotrKostek
KAPRAL
KAPRAL
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2014, o 12:44
Województwo: Warmińsko-Mazurskie

II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwane

Post autor: PiotrKostek »

Witajcie !

Na bazie budowy kreta odnowiła mi się mała pasja kolekcjonerska :)
Ogólnie jestem zakochany w II RP - lata dwudzieste/trzydzieste - to dla mnie klimat marzeń. Interesuje mnie wszystko związane z tym okresem. Teraz dorosłem chyba, żeby zająć się zbieraniem rzeczy materialnych, żeby uchwycić choć trochę z tamtych lat. Odkurzyłem swoją kolekcję monetek i pieniędzy z tego okresu. Zbiór który leżał chyba dwadzieścia lat na szafie nieruszany a który jako młody chłopak zacząłem gromadzić. Żeby nie było - jest tego zaledwie kilka sztuk monet z tego okresu. W tej chwili mam trochę więcej siły nabywczej i chciałbym skompletować więcej. Od razu powiem, że nie interesują mnie okazy mennicze - wolę mieć obiekt, który już coś przeszdł i widział, bo mam wtedy wrażenie, że mogę uchwycić coś tego co on :) ot takie skrzywienie.
Nie mam złudzeń, że z Kretem wiele nakopię - może coś więcej niż z moim dotychczasowym PI, który znajdował głównie żelastwo :)
W każdym razie chciałbym sobie raz w czas coś dokupić do kolekcji, może później wymienić.
I teraz takie pytanie ogólne - jak zacząć ? skąd brać wiedzę na ten temat ? Czy macie jakieś godne polecenia książki, katalogi ? Wiem, że to nie takie proste ustrzec się prze fałszywkami, ale jak tej pewności nabrać? Może odezwą się koledzy-koleżanki, którzy są maniakami tego okresu i mają coś do zbycia ? Nie jestem napaleńcem więc nie kupię hurtem -ale powoli ale do celu.
Wiem, że ten post taki ogólny i mało konkretny, ale gdzieś zacząć trzeba. W necie grzebię, ale ciężko mi to ogarnąć do kupy. Na al... sporo rzeczy do kupienia, ale boję się fałszywek. itd...

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
baży G2
Moderator
Moderator
Posty: 2375
Rejestracja: 22 paź 2012, o 12:15
Województwo: Mazowieckie
Imię: Krzysztof

Re: II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwa

Post autor: baży G2 »

Witaj
Piszesz II RP, no dobra ale jakieś konkrety. Nie da się zbierać wszystkiego. Masz jakieś typowania ?
Katalogi obejmują tylko konkretne dziedziny, więc jakbyś się określił...
...Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
A.Asnyk
PiotrKostek
KAPRAL
KAPRAL
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2014, o 12:44
Województwo: Warmińsko-Mazurskie

Re: II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwa

Post autor: PiotrKostek »

Z drugiej RP interesuje mnie wszystko. To, że wszystkiego zbierać się nie da mam w głowie :) Chciałbym się skupić na kolekcji banknotów i monet z tego okresu - oczywiście w granicach moich możliwości :) w szerokim zakresie - od "nowego" początku Państwa do II Wojny.
Szukam też zdjęć z epoki, ale to ciężko określić - muszą mieć dla mnie "ten" klimat. Podkupuję czasem coś na aukcjach. Generalnie przedmioty małe, niekoniecznie militarne. Nie chcę się jakoś uzewnętrzniać, ale bardzo lubię sobie w myślach umieszczać przedmioty z epoki i dokładać do nich sytuacje :) dlatego jak wspomniałem nie zależy mi na stanach menniczych - wolę przechodzone bo one mają dla mnie większy ładunek emocji.
Ale tak jak mówię wyżej zanim ktoś mnie weźmie za świra :) - środki płatnicze. Co polecacie na początek dla zaznajomienia się z tematem ?
Gudziuk
SPEC
SPEC
Posty: 1194
Rejestracja: 20 paź 2012, o 20:43
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwa

Post autor: Gudziuk »

Polecam renomowane giełdy, sklepy numizmatyczne, różne sklepy aukcyjno - internetowe np. WCN, żeby wiedzieć co w trawie piszczy w zakresie monetek kup sobie aktualny przegląd numizmatyczny
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców
Redmeer
Porucznik
Porucznik
Posty: 513
Rejestracja: 3 sty 2013, o 08:31
Województwo: Wybierz

Re: II RP Mój powrót do zbieractwa - ogólne porady poszukiwa

Post autor: Redmeer »

z II RP polecam relikty amunicji deko, podróbek nie ma, a jest co zbierać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Numizmatyka”