Kwas fosforowy

Oczyszczanie i konserwacja naszych znalezisk
Awatar użytkownika
Loslau
SPEC
SPEC
Województwo: Wybierz
Podziękowań: 26
Kontaktowanie:

Kwas fosforowy

Postautor: Loslau » 28 kwie 2016, o 18:45

"Dupki" pocisków 2 cm Sprgr L'spur czyszczone za pomocą kąpieli w gotowym preparacie do odrdzewiania
na bazie kwasu fosforowego (polski odpowiednik - preparat Korreador, po części również Fosol).
Kąpiel oczywiście "kontrolowana" - preparat rozcieńczony z wodą w proporcjach 50/50, co kilka godzin przeszorowanie stalową szczotką. Na koniec tanina (lub Kortanin) i wełna stalowa w celu usunięcia luźnych efektów działania w/w.

Dobra metoda, jeśli z jakiś względów nie możemy przeprowadzić elektrolizy (np. brak balkonu mieszkając na blokach).

Ps; tak wiem iż to śmieci :diabełek: acz "dupki" te potrzebne są mi do pewnego opracowania, a trenować najlepiej na czymś czego ma się sporo i co nie przedstawia większej wartości.

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Denn wer keine Angst vorm Teufel hat, braucht auch keinen Gott"
Awatar użytkownika
Schizma
SIERZANT
SIERZANT
Województwo: Podkarpackie
Podziękował : 11
Podziękowań: 4

Re: Kwas fosforowy

Postautor: Schizma » 28 kwie 2016, o 20:01

Mi się efekt bardzo podoba :) Pozdrawiam
Rutus Optima :ukłon:
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Podziękował : 212
Podziękowań: 138
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 28 kwie 2016, o 20:05

Piekna sprawa,ciekawe czy jest na amerykanskim rynku jakis odpowiednik tej mikstury?
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
Gre-gre
Porucznik
Porucznik
Podziękował : 38
Podziękowań: 31

Postautor: Gre-gre » 28 kwie 2016, o 20:17

Korreador - preparat do spraw beznadziejnych... :-D :spoko:
:) :pozdro: :ukłon:
Pozdrawiam - Gre-gre.
Wielkie rzeczy dzieją się zwykle wśród małych społeczności...
Waclaw237
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Województwo: Małopolskie
Podziękował : 14
Podziękowań: 23

Postautor: Waclaw237 » 29 kwie 2016, o 05:57

Piekna sprawa,ciekawe czy jest na amerykanskim rynku jakis odpowiednik tej mikstury?
Yukon ten preparat to noc innego jak kwas fosforowy z dodatkiem fosforanu żelazawego Fe3(PO4)2.

do 1000 cm3 wody dodać 78 g kwasu fosforowego i w tym roztworze rozpuścić 56 g fosforanu żelazawego Fe3(PO4)2.

Fosforan żelazowy można zrobić samemu
16 g wiórków stalowych roztworzyć w mieszaninie 15 cm3 stężonego kwasu siarkowego
i 50 cm3 wody. Do powstałego bladozielonego roztworu dodawać 10-procentowy roztwór węglanu sodu tak długo, aż następna porcja roztworu nie wytrąca już osadu. Strącony osad węglanu żelazawego szybko odsączyć i rozpuścić w 40 cm3 kwasu fosforowego. Otrzymany roztwór zastępuje 56 g fosforanu żelazawego.
Awatar użytkownika
autsajderek
CHORAZY
CHORAZY
Województwo: Brak
Imię: Paweł
Podziękował : 20
Podziękowań: 7

Postautor: autsajderek » 29 kwie 2016, o 09:25

Kurcze... Ja do jakiejkolwiek miedzi czy mosiądzu omijam wszelkiej maści kwasiory - miedź, mosiądz zawsze mi wychodziła różowa jak prosiak... próbowałem też fosolu - efekt ten sam...
Czy może powinienem zrezygnować z fosolu na rzecz Korreadoru? Może fosol rozcieńczać? Jakoś nie mogłem na podlasiu namierzyć Korreadoru - szukałem po wcześniejszych postach Kolegi Loslau nt. czyszczenia łusek....

Loslau - mi się te "dupki" podobają :D :spoko:
Za górami, za lasami, za czterema burgerkingami, był sobie las, zielony las, w lesie tym miś, co w ekosystem wdepną po pas...
Awatar użytkownika
MKF
Główny moderator
Główny moderator
Podziękowań: 12
Kontaktowanie:

Postautor: MKF » 29 kwie 2016, o 13:41

Dzięki koledze Loslau korzystam z tego rozwiązania od jakiegoś czasu i bardzo sobie chwalę, w zależności od potrzeb można stosować nierozcieńczony, po nabraniu odrobiny doświadczenia działa fajnie i na metale kolorowe. Kupić można na pewno w Praktikerze, odpowiedniki (nie testowałem) widziałem w OBI. Aczkolwiek zwykły elektrolit + inhibitor w postaci urotropiny w wyższej temperaturze daje radę.
PS - można uchylić rąbka tajemnicy o tym opracowaniu, bo to mi się najbardziej w oczy rzuciło :) czy jeszcze nie czas?
Awatar użytkownika
przemq
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Podziękował : 13
Podziękowań: 11

Postautor: przemq » 29 kwie 2016, o 14:51

Na grubą rdzę też się nadaje czy trzeba nieco podczyścić ?
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 29 kwie 2016, o 15:03

Waclaw237 pisze:
Yukon ten preparat to noc innego jak kwas fosforowy z dodatkiem fosforanu żelazawego Fe3(PO4)2.

do 1000 cm3 wody dodać 78 g kwasu fosforowego i w tym roztworze rozpuścić 56 g fosforanu żelazawego Fe3(PO4)2.

Fosforan żelazowy można zrobić samemu
16 g wiórków stalowych roztworzyć w mieszaninie 15 cm3 stężonego kwasu siarkowego
i 50 cm3 wody. Do powstałego bladozielonego roztworu dodawać 10-procentowy roztwór węglanu sodu tak długo, aż następna porcja roztworu nie wytrąca już osadu. Strącony osad węglanu żelazawego szybko odsączyć i rozpuścić w 40 cm3 kwasu fosforowego. Otrzymany roztwór zastępuje 56 g fosforanu żelazawego.

Dzieki Waclaw,wolalbym jednak kupic u siebie cos gotowego niz sie bawic w chemika,ja z chemii to tylko bimber :D
UrVis
KAPRAL
KAPRAL
Podziękowań: 6

Postautor: UrVis » 29 kwie 2016, o 15:25

Tutaj efekt przemywania EKI mocno rozcieńczonym fosolem.Oczywiście są lepsze sposoby na srebrną powlokę,ale zachowanie farby było priorytetem :-D
"dupki" co prawda nie leżakowały w kwasie,bo po dłuższym moczeniu stal wychodzi zbyt porowata,ale miedziane pierścienie wiodące przemyte fosolem wychodzą cudnie.

e.JPG

20mm.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Waclaw237
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Województwo: Małopolskie
Podziękował : 14
Podziękowań: 23

Postautor: Waclaw237 » 29 kwie 2016, o 17:59

Fosol to nic innego jak rozcieńczony kwas fosforowy. Yukon wystarczy że kupisz sobie kwas fosforowy i go rozcieńczysz, w stosunku jak podałem powyżej( pamiętaj chemiku młody jej zawsze kwas do wody :) ). Kwas fosforowy jest dobry jeszcze z innego względu ,wytwarza na powierzchni trawionej szczelną powłokę trudno rozpuszczalnego fosforanu żelazawego, odgrywającego rolę powłoki antykorozyjnej. :pozdro:
UrVis
KAPRAL
KAPRAL
Podziękowań: 6

Postautor: UrVis » 29 kwie 2016, o 18:19

Fosol zawiera też kwas szczawiowy,Inhibitor i cholera wie jakie jeszcze ulepszacze.No ale żeby to wiedzieć,to trzeba przeczytać kartę charakterystyki produktu,zamiast pitolić ;)
Ogólnie fosol idealny nie jest,ale przez lata używania wiem jak zrobić żeby nie spi...popsuć.
Co do powłoki fosforanów,to jest oczywiste że po cioraniu szczotą stalową/płukaniu końcowym fanta nic z tego nie zostaje.Najlepsze co jest w kwasie fosforowym to to,że niewypłukane resztki nie powodują korozji.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 30 kwie 2016, o 15:33

Ostatnie 6 czy 7 postow polecialo,bez nerwow chlopy :piwko:
Awatar użytkownika
blondyn26044
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY

Postautor: blondyn26044 » 11 gru 2016, o 10:24

Wypróbowałem to na jakimś zapalniku, stal pięknie wyczyściło ale miedziana skala czasowa zrobiła się delikatnie różowa. Ładnie wyczyściło cały bród tylko czy jest jakiś sposób, żeby wrócił złotawy kolor tak jak na twoich pierścieniach?
grz_w
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Podziękował : 6

Postautor: grz_w » 12 gru 2016, o 08:09

Skala miedziana czy mosiężna? Kwas rozpuścił cynk i miedź wychodzi. Nic nie zrobisz. No chyba że pomalujesz.

Wróć do „Konserwacja i oczyszczanie”