Nasze fanty przed i po...

Oczyszczanie i konserwacja naszych znalezisk
Awatar użytkownika
saper83
SPEC
SPEC
Województwo: Wybierz
Podziękował : 3
Podziękowań: 14

Re: Nasze fanty przed i po...

Postautor: saper83 » 4 gru 2016, o 22:28

Mi na szklankach po autolizie wychodziła rdza. Szklanki były zabezpieczane Cortaninem i lakierem bezbarwnym. Usunąłem rdzę jeszcze raz i teraz zamiast cortaninu zastosowałem olej samochodowy. Podgrzałem go żeby był rzadszy i pędzelkiem wysmarowałem dokładnie szklankę. Nadmiar wytarłem papierowym ręcznikiem i teraz od 2 lat na tych szklankach co tak zrobiłem nie ma śladu rdzy. A te co były cortaninem dalej rdzewieją. W zimie usunę cortanin i zastosuję olej.
Awatar użytkownika
imperator
Major
Major
Województwo: Podkarpackie
Podziękował : 47
Podziękowań: 37

Postautor: imperator » 4 gru 2016, o 23:43

Ja np. piaskowałem szklaneczki i szczota i Cortanin i później szczoteczka by był połysk, a tu zong na niektórych jak na razie bez rdzy a na innych już się pojawia, a inne szklany wziąłem na szczotę nasmarowałem olejem do smarowania łańcucha pilarki i mam Święty spokój , jednak szczota nie usuwa tej powłoki która ochrania fanta. Pokombinuje z szklankami po Cortaninie czym tą rdze zahamować Panowie i Panie? tylko te szklanki co dało się samą szczotką wyczyścić na piasek było szkoda, rdza sucha nie głęboka i lajtowo do usunięcia
Awatar użytkownika
pooshkins
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Podkarpackie
Podziękowań: 1

Postautor: pooshkins » 5 gru 2016, o 00:31

Ważne jest ,żeby fanta dobrze wysuszyć.Przed piaskowaniem wygrzać na piecu przez kilka dni i potem żadna rdza nie wyjdzie. W wypadku autolizy czy elektrolizy ,należy to zrobić przed smarowaniem cortaninem ;)
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Podziękował : 308
Podziękowań: 240
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 5 gru 2016, o 03:06

Ja mam kilka szklanek sprzed 6-8 lat czyszczonych roznymi metodami w tym samym czasie,kwas,elektorliza,piaskowanie,autoliza,i najladniej wygladaja szklaneczki z kwasu,jak nowki,najgorzej wychodzi elektroliza,zadna ze szklanek nie byla jakos specjalnie suszona w piecy czy na kaloryferze,moze w tym blad.Ale po kwasie sa super ,a po elekto rdza atakuje i to dosc powaznie,chyba najgorsza metoda.,scianki odpadaja platami,Zaraz mnie zezra "muzealnicy" ale pisze jak jest, a mam tego troche,kwas najladniej czyczyscil i do dzis zero rdzy!
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
przemq
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Podziękował : 23

Postautor: przemq » 16 gru 2016, o 20:09

no to i ja się pochwalę, elka - szczotkowanie- kąpiel w miksturze z kwasu akumulatorowego- mycie-suszenie -szczotkowanie- i znów kwas i tak aż do skutku. Na koniec fosol , dać wyschnąć i drapanie szczotką miedzianą.

IMG_2589.JPG

IMG_2590.JPG

IMG_2591.JPG

:-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 16 gru 2016, o 20:30

Fajnie wyszlo,jak sie moczy fanty w mixie kwasu aku to tez trzeba wczesniej robic elektrolize?
Awatar użytkownika
przemq
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Postautor: przemq » 17 gru 2016, o 00:37

yukon pisze:Fajnie wyszlo,jak sie moczy fanty w mixie kwasu aku to tez trzeba wczesniej robic elektrolize?

Jeśli fant jest obrośnięty grubą i twardą rdzą to by się przydało ją zerwać elektrolizą. Jeśli tylko powierzchniowa to można sobie darować.
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: yukon » 17 gru 2016, o 04:05

No na pierwszej focie nie wyglada aby warswa rdzy byla bardzo gruba,raczej lajcik.
Napisz jak mixujesz ten kwas,cos mi sie wydaje ze na szklanki i grubsza militarke to najlepsza metoda,moje szklanki kupione od przemyslaka czyszczone w kwasie aku. do dzis pieknie wygladaja i to po 6 latach :-D ,ale podobno osoba ktora je czyscila nie zyje,a tajemnice mixtury zabral do grobu. :cicho: ;)
Awatar użytkownika
przemq
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Postautor: przemq » 17 gru 2016, o 16:48

przepis by marcin121

Litr elektrolitu zmieszany z litrem wody destylowanej ,do tego pół paczki żelatyny spożywczej i dużą łyżkę płynu do naczyń, wybełtać, przelać do pojemnika w którym fant będzie się kąpał. Wsadzić fanta i niech się dzieje magia(po niedługim czasie powinna sie zacząć delikatnie pienić), po około pół godzinie mikstura powinna zeżreć drobniejszą rdzę. Problemem może być rdza siedząca w zagłębieniach, ją trudno ruszyć i tzw zgorzel piaskowy- toto tylko piaskowaniem.

No na pierwszej focie nie wyglada aby warswa rdzy byla bardzo gruba,raczej lajcik.

Niby tak ale wolałem nie dawać szaleć kwasowi na fancie, choć muszę przyznać że z wnętrzem łuski od lefh 18 nieźle sobie poradził mimo iż nie czyszczone.

Jeśli chodzi o cenę - litr elektrolitu u mnie 14zł( o ile dobrze pamiętam), litr destylowanej 1zł, żelatyna bodajże 2.50 zł, płyn do naczyń swój.
damianekstn
Porucznik
Porucznik
Podziękowań: 2

Postautor: damianekstn » 22 sty 2017, o 09:27

Ostatni, 20 min w winianie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Waclaw237
Podpułkownik
Podpułkownik
Województwo: Małopolskie
Podziękował : 31
Podziękowań: 83

Postautor: Waclaw237 » 22 sty 2017, o 10:28

Ładnie wyszło,jeżeli to miedź to bym jeszcze położył sztuczna patynę do nabycia na stronach konserwatorskich.
damianekstn
Porucznik
Porucznik
Podziękowań: 2

Postautor: damianekstn » 22 sty 2017, o 10:52

Szóstak Sobieskiego, srebro kolego :)
krzych
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Województwo: Łódzkie
Imię: krzych
Podziękował : 9
Podziękowań: 7

Postautor: krzych » 4 mar 2017, o 11:42

Witam moja monetka z brazu dużo nie brakuje,biorąc pod uwagę że byl to złom,jak koledzy mówili.Etap czyszczenia juz za mną patyna ładnie się prezentuje teraz czas na konserwacje. Tak na sucho troszkę słabo widać ale na mokro widac o wiele wiecej.Jaką konserwację doradzicie w takiej sytuacji?Może kąpiel w wosku?zapodam fotki.

Stan z pola
Obrazek

Po kąpieli 15 minut elektrolizie i dwa dni w perhydolu 36%

Obrazek

Druga elektroliza około15 min i kolejne dni moczenia w wodzie utlenionej okolo 15% ostatnie 2 dni w wodzie utlenionej 3,6% oczywiście co dziennie szorowanie szczoteczką do zębów pod bieżącą wodą

Obrazek

Może coś będzie z tego?
Dzień z wykrywka bezcenny,za całą resztę zapłacisz kasą jak ja wykopiesz.Pozdrawiam Krzych.
Awatar użytkownika
explokera
Generał Broni
Generał Broni
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Podziękował : 94
Podziękowań: 180

Postautor: explokera » 4 mar 2017, o 11:59

I co tu wyczysciles ?
Gdzie widzisz patyne na tym czymś ?
Jakie pozytywne skutki eletrolizy widzisz po tych zabiegach poza doszczetnym zniszczeniem tego czegoś ?
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
krzych
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Województwo: Łódzkie
Imię: krzych
Podziękował : 9
Podziękowań: 7

Postautor: krzych » 4 mar 2017, o 15:14

explokera pisze:I co tu wyczysciles ?
Gdzie widzisz patyne na tym czymś ?
Jakie pozytywne skutki eletrolizy widzisz po tych zabiegach poza doszczetnym zniszczeniem tego czegoś ?

Racja zniszczyłem juz zniszczone.Nie jestem tu poto że uczyć kogoś tylko żeby się uczyć.Jeżeli kolega nie widzi różnicy to proponuje założyć nowy temat "jak domowymi sposobami przywrócić wzrok".Absolutnie nie chciałem naprawić tej monetki tylko wyciągnąć z tego złomu tyle ile się da.Pozatym na czymś trzeba się uczyć.
Obrazek
Obrazek

A może tylko ja mam problemy ze wzrokiem :detektyw: i nie widzę różnicy?
Dzień z wykrywka bezcenny,za całą resztę zapłacisz kasą jak ja wykopiesz.Pozdrawiam Krzych.

Wróć do „Konserwacja i oczyszczanie”